Dziś jest środa, 26 września 2018     10:55:03
Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Województwo kujawsko-pomorskie Powiat Bydgoski Biulentyn Informacji Publicznej

Dane Urzędu

Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka
ul. Ogrodowa 2,
86-060 Nowa Wieś Wielka
tel. (52) 320 68 68
fax: (52) 320 68 50
e-mail: kancelaria(at)nowawieswielka.pl

NIP URZĘDU GMINY: 953-22-15-757

NIP GMINY: 554-28-63-378 

Regon: 000539644

Godziny pracy Urzędu:

poniedziałek: 7:15 - 15:15
wtorek: 7:15 - 16:15
środa: 7:15 - 15:15
czwartek: 7:15 - 15:15
piątek: 7:15 - 14:15


więcej informacji
Jesteś tutaj: Aktualności >

Żywa lekcja historii.

28 września 2017 14:30:00 Żywa lekcja historii.

Żywa lekcja historii.

Dnia 25 września 2017r. Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie zorganizowało  wyjazd edukacyjny
dla młodzieży w ramach  projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919- cześć ich pamięci” szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego - oczywiście na szlaku nie mogło zabraknąć wizyty w Brzozie.

Tekst ze strony: http://www.zsp.szubin.pl/
 
„Żywą lekcję historii” zaczęliśmy  od Szubina (Cmentarz- Pomnik Powstańców), następnie Nakło nad Notecią (Rynek - pamiątkowa tablica upamiętniająca wymarsz powstańców), Mrocza – Plac Wolności (obelisk powstańczy upamiętniający Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic, Tablica Łabędzkiego), Drążno (kamień upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Józefa Balcerzaka), Bydgoszcz (grób i pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – ul. Bernardyńska), Brzoza (Pomnik Powstańców Wielkopolskich), Zamość (Pomnik Powstańców Wielkopolskich) oraz Rynarzewo (Obelisk Powstańczy).

Aby uczcić  zbliżającą się 100 rocznicę wybuchu Powstania  Wielkopolskiego na  każdym ze zwiedzanych miejsc – został wystawiony posterunek honorowy przez uczniów  klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazajanych w Szubinie Arsena  Pałamarczuka  i Mateusza Mazura. Młodzież zapaliła znicze i położyła kwiaty.

Uczestnicy wyjazdu  zapoznali się z historią każdego zwiedzanego miejsca.  Pani Kamila Czechowska – dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie opowiedziała o wydarzeniach w Szubinie, Rynarzewie i Zamościu, pan major Jarosław Odrobiński  - nauczyciel edukacji  wojskowej opowiadał  o wydarzeniach , które miały miejsce w Mroczy, Drążnie i Bydgoszczy.

Natomiast w Brzozie powitali nas Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka Pan Wojciech Oskwarek i Sołtys Brzozy  płk rez. Pan Waldemar Owczarzak, którzy przybliżyli uczestnikom projektu wydarzenia z tamtych dni i opowiedzieli o powstaniu nowego pomnika . Każdy z uczestników projektu otrzymał pamiątkę i kawałek pysznego ciasta – dziękujemy raz jeszcze.

Celem wycieczki było  krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim oraz kształtowanie świadomości historycznej regionu.

Wśród uczestników wyjazdu była Maria Nowacka – córka powstańca wielkopolskiego Renata Przybylska i Beata Harenda z zaprzyjaźnionego Ochotniczego Hufca Pracy w  Bydgoszczy,  Agnieszka Bubczyk – wychowawca klasy I TL w ZSP w Szubinie, koordynatorzy projektu Anna Miśnik i Jarosław Odrobiński oraz uczniowie z klasy I TL , II Tl i II ZSZ z ZSP w Szubinie.

Projekt ten był kolejnym zadaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, które było współfinansowane ze środków Powiatu Nakielskiego.

Zdjęcia: Łukasz Michalik

 Wróć

Galeria

Filmy

Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.
Dla Biało-Czerwonej.
Dla Biało-Czerwonej.
Życzenia Świąteczno-Noworoczne.