Dziś jest środa, 26 września 2018     10:42:45
Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza
Województwo kujawsko-pomorskie Powiat Bydgoski Biulentyn Informacji Publicznej

Dane Urzędu

Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka
ul. Ogrodowa 2,
86-060 Nowa Wieś Wielka
tel. (52) 320 68 68
fax: (52) 320 68 50
e-mail: kancelaria(at)nowawieswielka.pl

NIP URZĘDU GMINY: 953-22-15-757

NIP GMINY: 554-28-63-378 

Regon: 000539644

Godziny pracy Urzędu:

poniedziałek: 7:15 - 15:15
wtorek: 7:15 - 16:15
środa: 7:15 - 15:15
czwartek: 7:15 - 15:15
piątek: 7:15 - 14:15


więcej informacji
Jesteś tutaj: Aktualności >

List Wojewody.

20 września 2017 08:45:00 List Wojewody.

List Wojewody.

Szanowni Państwo, w nocy z 11 na 12 sierpnia br. województwo kujawsko-pomorskie dotknęła największa katastrofa naturalna w jego dziejach.
Spośród trzech województw, nad którymi przeszły nawałnice, w największym stopniu poszkodowani zostali właśnie mieszkańcy Kujaw i Pomorza. Nawałnica spowodowała ogromne spustoszenia, zwłaszcza w zachodniej części naszego regionu. Uszkodzonych zostało blisko 10 tys. budynków, w tym ponad 4 tys. mieszkalnych. Wystąpiły ogromne straty w lasach i w rolnictwie.

Zdaję sobie sprawę, że wielu z Państwa dotknęła osobista tragedia, nierzadko utrata domu i dorobku całego życia. Jestem z Państwem w tych trudnych chwilach. Jednocześnie zapewniam, że nikt z Państwa nie zostanie pozostawiony sam sobie.

Rząd Premier Beaty Szydło natychmiast uruchomił pomoc finansową dla poszkodowanych w wysokości do 6 tys. zł na gospodarstwo domowe, przekazując te środki finansowe samorządom. Do mieszkańców naszego województwa trafiło do tej pory 13,7 mln zł.

Skala strat w naszym regionie była ogromna. Dlatego z inicjatywy szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, rząd niezwłocznie wprowadził uproszczone procedury związane z odbudową i remontem zniszczonych budynków. Tam, gdzie kiedyś potrzebne było zezwolenie na budowę, obecnie wystarczy zgłoszenie. Zwiększono rządową pomoc finansową na odbudowę zniszczonych domów ze 100 tys. zł do 200 tys. zł. Po raz pierwszy pomoc w wysokości do 100 tys. zł otrzymają mieszkańcy, którym żywioł zniszczył budynki gospodarcze w szczególności inwentarskie. Aby jak najszybciej otrzymali Państwo pomoc finansową na remont i odbudowę, rząd usprawnił również szacowanie strat. Do tej pory mogli to robić tylko rzeczoznawcy. Dzięki wprowadzonym zmianom straty mogą szacować inspektorzy nadzoru budowlanego. Tylko w naszym województwie ponad 130 inspektorów szacowało straty w budynkach. Wyniki ich pracy stanowią podstawę do uruchomienia wypłaty Państwu kolejnych środków finansowych na remont lub odbudowę zniszczonych domów i budynków gospodarczych.

Z kolei ze środków resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz edukacji narodowej trafi wsparcie finansowe na odbudowę zniszczonych dróg, szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i innych obiektów użyteczności publicznej w Państwa gminach.
Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało 5 mln zł na pomoc dzieciom z poszkodowanych rodzin. Każdy uczeń może uzyskać — w zależności od sytuacji — 500 zł lub 1000 zł zasiłku. MEN sfinansuje również zajęcia oraz wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne dla dzieci z terenów dotkniętych nawałnicą.

Na wsparcie finansowe polskiego rządu mogą liczyć również rolnicy. Rada Ministrów przyjęła specjalny program pomocy dla poszkodowanych gospodarstw. Powołane przeze mnie komisje szacują straty w uprawach.

Uruchomiona zostanie też pomoc dla tych z Państwa, którzy są właścicielami lasów prywatnych zniszczonych przez kataklizm. Wsparcie to zapewnią Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Lasy Państwowe.

Szanowni Państwo!
Zrobimy wszystko, aby samorządy, które otrzymują od nas środki finansowe, jak najszybciej je Państwu przekazywały. Podkreślam pełne zaangażowanie ze strony służb: Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, Policji, Wojska Polskiego, Inspekcji Budowlanej, służb energetycznych oraz pracowników centrów zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Dziękuję jednostkom samorządu terytorialnego za dotychczasową współpracę, w szczególności pracownikom pomocy społecznej oraz sołtysom. Wyrażam też wdzięczność wolontariuszom, przedsiębiorcom i wszystkim ludziom dobrej woli, niosącym pomoc mieszkańcom naszego regionu w tym trudnym okresie. Szczególne słowa podziękowania kieruję do Caritas Polska oraz księży proboszczów z Państwa parafii.

Zapewniam, że o Państwa sytuacji na bieżąco informuję Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jestem też w stałym kontakcie ze starostami, burmistrzami i wójtami z poszkodowanych terenów, których służby mają za zadanie rozwiązywać zgłaszane przez Państwa problemy. Pomocy w razie potrzeby udzielą policjanci. Można też uzyskać wsparcie psychologa lub prawnika.

Informuję, że na terenie Państwa gminy pomoc można uzyskać w GOPS w Nowej Wsi Wielkiej, tel. 52 381 24 55. Jednocześnie oferuję wsparcie moich służb pod numerem tel. 52 34 97 680 lub 52 34 97 681.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski
Mikołaj Bogdanowicz

Wróć

Galeria

Filmy

Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.
Dla Biało-Czerwonej.
Dla Biało-Czerwonej.
Życzenia Świąteczno-Noworoczne.