Dziś jest niedziela, 26 maja 2019     13:06:36
Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Województwo kujawsko-pomorskie Powiat Bydgoski Biulentyn Informacji Publicznej

Dane Urzędu

Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka
ul. Ogrodowa 2,
86-060 Nowa Wieś Wielka
tel. (52) 320 68 68
fax: (52) 320 68 50
e-mail: kancelaria@nowawieswielka.pl

NIP URZĘDU GMINY: 953-22-15-757

NIP GMINY: 554-28-63-378 

Regon: 000539644

Godziny pracy Urzędu:

poniedziałek: 7:15 - 15:15
wtorek: 7:15 - 16:15
środa: 7:15 - 15:15
czwartek: 7:15 - 15:15
piątek: 7:15 - 14:15


więcej informacji
Jesteś tutaj: Bezdomne zwierzęta >

Postępowanie ze zwierzętami

Postępowanie ze zwierzętami


W celu ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku, przypominamy, że utrzymywanie zwierząt domowych  nie może być szkodliwe dla innych osób.

Ważne jest by właściciele zwierząt pamiętali o swoich obowiązkach, a w szczególności:
- prowadzeniu psów poza swoimi posesjami na smyczy,
- o stałym skutecznym dozorze nad psami i innymi zwierzętami domowymi,
- nie wprowadzaniu psów i innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej,
- za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych (lecznice itp.),
- nie wprowadzaniu psów na teren placów zabaw.

Ponadto zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt: „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu”. W przypadku podejrzenia, że właściciel niewłaściwie traktuje zwierzę prosimy zgłaszać ten fakt Policji lub w Urzędzie Gminy Nowa Wieś Wielka.

Istotnym jest też problem zwierząt postrzeganych jako bezdomne. Należy pamiętać, że wszystkie psy w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nie odpowiednio dopilnowane przez właściciela. W przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia.

Czynnikiem wskazującym na „bezpańskość” czy „bezdomność” psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Wówczas całe watahy psów potrafią „pilnować” nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia albo i dłużej. Niewskazane jest by w tym czasie (wiosna i wczesna jesień) dokarmiać jakiekolwiek wałęsające się psy oraz nadgorliwie zgłaszać interwencję do Urzędu, że pies jest bezdomny. Tym bardziej psów tych nie można zamykać na terenie swojej nieruchomości. Zwierzę w końcu samo odejdzie i wróci do swojego właściciela, o ile nie jest dokarmiane.

W wyjątkowych sytuacjach (tylko w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców – gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców) Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do Schroniska. Przypadki faktycznie bezdomnych psów (nieagresywnych) należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Gminy Nowa Wieś Wielka. Przekazując zgłoszenie należy podać swoje dane osobowe, miejsce przebywania zwierzęcia oraz nr kontaktowy.

Przypadki psów agresywnych, atakujących przechodniów (jeśli wystąpi niebezpieczeństwo pogryzienia) bezzwłocznie należy zgłaszać na Policję, która interwencję tą przekaże weterynarzowi działającemu na zlecenie Gminy, a ten przy pomocy specjalnego sprzętu schwyta zwierzę, (w razie potrzeby przebada i pozostawi na obserwacji) oraz odwiezie do schroniska.

Od tych mieszkańców, którzy zapewnili wałęsającemu się psu na terenie swojej nieruchomości schronienie oraz wyżywienie, zgłoszenia odbioru zwierzęcia jako bezdomnego nie będą przyjmowane. Należy pamiętać, że osoba przyjmująca psa do swojego domu, zapewniająca mu opiekę i wyżywienie staje się jego właścicielem. Nie można zapominać także o tym, że w większości przypadków „wałęsające się psy” mają właścicieli, jednak szybko przyzwyczajają się do miejsca gdzie zapewniono im wyżywienie. Postępując jednak w ten sposób (t.j. chwilowo przygarniając psa i dożywiając go) zostanie mu odebrana szansa powrotu do domu.

Nasza Gmina w 2011 roku na zadania związane z wyłapywaniem „bezdomnych psów” wydała środki budżetowe w wysokości ok. 72 tys. zł. Wynika to w większości przypadków z ludzkiej nieodpowiedzialności za własne zwierzęta, które bez nadzoru wałęsają się po Gminie, często narażając na niebezpieczeństwo innych mieszkańców. Dlatego bardzo ważne jest by informować Policję lub Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka o przypadkach nieodpowiedzialnych właścicieli, w celu podjęcia odpowiednich kroków wobec nich, a także uniknięcia kosztów interwencji weterynarza i oddania psa do schroniska.

Przede wszystkim miejmy świadomość, że Schronisko dla bezbronnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności. W ostatnich kilku latach z terenu naszej gminy do Schroniska trafiło kilkadziesiąt psów, których losy potoczyły się różnie. W chwili obecnej znajduje się łącznie kilkanaście psów, niektóre nawet od 2008 r.! Pocieszający jest fakt, że część zwierząt została zaadoptowana przez ludzi dobrego serca, którzy dali im kolejną szansę na lepsze i godne życie To wcale nie jest trudne. Wystarczy skontaktować się ze schroniskiem dla zwierząt w Inowrocławiu lub Bydgoszczy.

* * *
Apelujemy o czujność w każdym przypadku ludzkiej nieodpowiedzialności, a także wrażliwość na cierpienie zwierząt, pamiętając, że "Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę".

Umieszczenie zwierząt bezdomnych w Schronisku dla Zwierząt w Bydgoszczy może nastąpić wyłącznie za pośrednictwem Urzędu Gminy Nowa Wieś Wielka.

Dane kontaktowe:

1.    Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka
Referat planowania przestrzennego, gospodarki gruntami i ochrony środowiska
tel. 52-320-68-44

tel. całodobowy: 607 999 989

2.    Posterunek Policji w Nowej Wsi Wielkiej
ul. Rolna 6
tel.  52-525-59-40

3.    Schronisko dla Zwierząt w Inowrocławiu
ul. Toruńska 165
88-100 Inowrocław
tel./fax. 52-357-23-20 (pn-pt 7.00-15.00)
tel. 52-357-90-11 (codziennie od 15.00)
Schronisko czynne codziennie od 07.00 do 15.00
Adopcje zwierząt od 13.00 do 13.30 z wyjątkiem czwartku i niedzieli.
Pytania dotyczące adopcji należy kierować bezpośrednio do lekarza weterynarii Wiesława Borkowskiego tel. 501-37-37-35, 603-03-57-19, 666-35-29-62.

4.    Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy
ul. Grunwaldzka 298
85-438 Bydgoszcz
tel./fax: 52-372-21-30/ 52-349-03-90; Godziny dla odwiedzających:  poniedziałek, wtorek, czwartek: 8.00 - 18.00 środa, piątek: 8.00 - 15.00, w dni wolne od pracy i święta: 13.00 - 15.00.
 

Galeria

Filmy

Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.
Szlak pieszy im. bł. Czesława Jóźwiaka
Szlak pieszy im. bł. Czesława Jóźwiaka
Dla Biało-Czerwonej.